Praca Testera Manualnego: obowiązki, umiejętności, zarobki
Testing

Przeczytaj nasz artykuł, aby zrozumieć, czym zajmuje się tester manualny, jak wygląda jego typowy dzień pracy, jakie są jego obowiązki, umiejętności, zarobki oraz jak zostać testerem oprogramowania. Odkryj nieznane fakty na temat tego zawodu.

Kim jest tester manualny?

Są tacy, którzy nazywają ich cyfrowymi detektywami. Testerzy manualni to specjaliści, którzy przechodzą przez aplikacje, oprogramowanie czy gry komputerowe z lupą w ręku, w poszukiwaniu błędów, niedociągnięć i anomalii. Są oni kluczowym ogniwem między twórcami oprogramowania a końcowymi użytkownikami, zapewniając, że to, co otrzymają użytkownicy, spełnia najwyższe standardy jakości.

Najważniejsze obowiązki

Głównym zadaniem testera manualnego jest zrozumienie, jak produkt powinien działać, a następnie sprawdzenie, czy tak się dzieje. Obejmuje to wykonanie szeregu testów, często opracowywanych przez nich samych, aby zidentyfikować i dokumentować problemy. Wymaga to od nich przede wszystkim staranności, uwagi do detalów i zdolności analitycznych. Tworzą oni szczegółowe scenariusze testowe, które mają na celu sprawdzenie poprawności działania różnych funkcji programu.

Każdy przypadek testowy jest jak zagadka do rozwiązania – czasem prostsza, czasem skomplikowana niczym łamigłówka Rubika. To z pewnością praca dla kogoś, kto ma oko do szczegółów i ceni sobie precyzję.

Testowanie

Jak zostać testerem manualnym?

Nie istnieje jeden uniwersalny szlak kariery do bycia testerem manualnym. Wiele osób zaczyna swoją drogę w IT, rozwijając umiejętności techniczne, zanim zdecydują się skoncentrować na testowaniu. Istnieją jednak specjalistyczne kursy i certyfikaty, takie jak ISTQB, które mogą pomóc w zdobyciu umiejętności i wiedzy potrzebnej do bycia efektywnym testerem manualnym.

Kluczowe jest posiadanie solidnej wiedzy na temat oprogramowania i systemów operacyjnych, a także zdolności analitycznych. Do tego dochodzi zrozumienie procesów biznesowych – tester musi wiedzieć, czego oczekują użytkownicy i jakie mają potrzeby.

Jak wygląda dzień pracy na stanowisku testera manualnego?

Jeśli wyobrażasz sobie, że testerzy manualni siedzą cały dzień przed komputerem i klikają bezmyślnie, to jesteś w błędzie. Każdy dzień jest inny, pełen nowych wyzwań i problemów do rozwiązania. Testerzy manualni mogą spędzić część dnia na tworzeniu lub aktualizowaniu scenariuszy testowych, a inną na spotkaniach z programistami, omawiając znalezione błędy i możliwości ich naprawy. Poniżej przedstawiam przykład dnia w życiu testera manualnego na konkretnym projekcie.

Tester manualny, nazwijmy go Jakub, pracuje dla firmy deweloperskiej, która stworzyła aplikację do rezerwacji biletów na różne wydarzenia. Jego zespół właśnie wprowadził nową funkcję umożliwiającą grupowe rezerwacje biletów.

1️⃣ Scenariusze testowe i identyfikacja błędów

Jakub zaczyna od stworzenia scenariuszy testowych. Rozważa różne sytuacje, takie jak rezerwacja biletów na różne wydarzenia, rezerwacja na różne dni i godziny, rezerwacje dla różnych grup ludzi (np. studenci, emeryci). Przy każdym scenariuszu zwraca uwagę na to, czy interfejs jest intuicyjny i łatwy do zrozumienia, czy błędy są jasno komunikowane, czy proces płatności jest bezpieczny.

Podczas testów Jakub natrafia na problem: przy próbie złożenia rezerwacji dla grupy większej niż 10 osób, system zwraca błąd, mimo że powinien obsługiwać rezerwacje do 20 osób. To jest kluczowy błąd, który musi zostać naprawiony.

2️⃣ Dokumentacja i komunikacja z programistami

Jakub dokumentuje błąd, tworząc zrzut ekranu, opisując kroki, które prowadzą do błędu i sugestie co do jego przyczyny. Następnie przekazuje te informacje programistom. Po kilku dniach programiści naprawiają błąd, a Jakub przeprowadza testy ponownie, aby upewnić się, że problem został rozwiązany.

3️⃣ Testy po zmianach

Podczas kolejnych testów Jakub zauważa inny problem. Rezerwacje grupowe dla grup większych niż 5 osób nie są prawidłowo przypisywane do konkretnego wydarzenia. Po dokumentacji i przekazaniu problemu do programistów, błąd ten również jest szybko rozwiązany.

Jakub, jako tester manualny, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że ostateczny produkt jest wolny od błędów i spełnia oczekiwania użytkowników. Właśnie to niesie za sobą praca testera – nieskończoną serię wyzwań i satysfakcję z dostarczania produktów najwyższej jakości.

Rozwiązywanie problemu

Największe wyzwania w pracy

Jednym z największych wyzwań dla testera manualnego jest ciągłe aktualizowanie umiejętności i wiedzy. W świecie IT, gdzie nowe technologie i metody pracy powstają jak grzyby po deszczu, testerzy muszą być na bieżąco, aby efektywnie wykonywać swoją pracę.

Zarobki testera manualnego

Testerzy manualni mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, które zależą od doświadczenia, umiejętności i miejsca zatrudnienia. W Polsce, na początku 2023 roku, zarobki testera manualnego wahają się między 5,000 a 11,000 złotych brutto.

Praca testera

Perspektywy na przyszłość w zawodzie

W dobie cyfryzacji i automatyzacji możnaby pomyśleć, że rola testera manualnego staje się coraz mniej istotna. Nic bardziej mylnego! Właściwie każda nowa technologia, aplikacja czy serwis internetowy potrzebuje testera, który zapewni jego prawidłowe działanie. Potrzeba ludzkiego spojrzenia, które zauważy szczegóły, mogące umknąć algorytmom, jest nieoceniona. Testerzy manualni będą potrzebni przez długi czas, a ich rola staje się coraz bardziej strategiczna. Mimo wzrostu popularności testowania automatycznego, nadal jest potrzeba dla testów manualnych, które mogą uwzględnić czynnik ludzki i niuanse, które maszyna może przeoczyć.