Jak zdobyć doświadczenie w IT zanim pójdziesz do pracy?
Jak przygotować się do pierwszej pracy w IT?

Chyba każdy, kto planuje się przebranżowić, zastanawia się, jak bez doświadczenia dostać pierwszą pracę w IT. Myślisz, że nie jest to możliwe? Głowa do góry! Najważniejsze jest wzbogacenie swojego doświadczenia przed rozpoczęciem pierwszej pracy. Poniżej przeczytasz, jak to zrobić.

Tworzenie własnych projektów lub dołączenie do projektu open source

Jednym ze sposobów na zdobycie doświadczenia jest tworzenie własnych projektów. Można założyć micro startup albo stworzyć aplikację, z której samemu będzie się korzystało – dwie pieczenie na jednym ogniu! Może przerodzi się to w startup, a może któryś z użytkowników będzie poszukiwał pracownika. Zawsze będzie się czym pochwalić na rozmowie rekrutacyjnej. A jeśli nie chcesz tworzyć czegoś samemu, możesz dołączyć do projektów open source. Daje to o tyle przewagę nad własnym mikroprojektem, że pracujemy z czymś już istniejącym, czyli tym, co zazwyczaj spotkamy w pracy.

Jeśli zgłaszamy się do firmy, która korzysta z technologii, którą właśnie rozwijaliśmy, to mamy spore szanse na przychylne oko rekrutera oraz ciekawą pozycję w CV.

Nauka poprzez nauczanie

Możesz także rozważyć nauczanie innych. Dzieląc się swoją wiedzą, sam/a lepiej zrozumiesz temat, a także zyskasz umiejętności komunikacyjne i umiejętność wyjaśniania złożonych koncepcji w prosty sposób. Ja uczyłem się programować, dając korepetycje dla studentów. Pozwalało mi to dorobić do etatu, a w dodatku napisać sporo aplikacji i poznać wiele różnych problemów, dla których tworzy się oprogramowanie.

Nie zawsze to, co robi się na studiach, to bezsensowne projekty. Kilka z takich projektów pokazywałem na rozmowie kwalifikacyjnej jako przykład tego, co potrafię. Przez kilka lat co roku dostawałem te same projekty do stworzenia (studenci polecali mnie młodszym rocznikom). Dzięki temu nabrałem naprawdę sporo doświadczenia przy pracy nad jedną aplikacją. Zawsze starałem się, aby kolejna taka sama aplikacja była lepsza od poprzedniej, to pozwalało mi nauczyć się więcej, a w dodatku zapewniało unikalność rozwiązania dla studenta.

Jak podobno powiedział kiedyś Einstein: uczenie innych to najwyższy stopień uczenia siebie.

Bardzo spodobał mi się sposób na zdobycie doświadczenia pewnego młodego chłopaka (miał 17 lat, jak zaczął programować). Znalazł sobie niszową technologię, która dobrze się zapowiadała, a firmy powoli zaczynały z niej korzystać. Na portalu StackOverflow (tam ludzie z IT znajdują odpowiedzi na wszystkie pytania lub je zadają) odpowiadał na pytania dotyczące tej technologii. Na początku odpowiedź na pytanie zajmowała mu dużo czasu, ale szybko się uczył, podczas gdy za wszelką cenę szukał odpowiedzi dla innych. W niedługim czasie stał się ekspertem w tej technologii. Resztę możesz sobie już wyobrazić, ale na pewno spełnił swój IT dream.

IT dream comes true

Wolontariat

Wolontariat to doskonała możliwość, aby zyskać realne doświadczenie, jednocześnie pomagając innym. Wiele organizacji charytatywnych i niekomercyjnych potrzebuje pomocy przy tworzeniu lub utrzymaniu stron internetowych lub aplikacji. Ta praca pozwoli Ci nie tylko zdobyć doświadczenie, ale także wykazać się odpowiedzialnością i zaangażowaniem – cechami, które pracodawcy bardzo cenią. Możesz też zaoferować pomoc w stworzeniu strony internetowej, sklepu online lub prostej aplikacji dla znajomych, którzy prowadzą firmę i chcieliby ją przenieść do Internetu.

Staże i praktyki

Nie zapominaj o możliwościach, jakie dają staże i praktyki. Chociaż wiele z nich jest niewynagradzanych lub słabo płatnych, to jednak dają Ci możliwość nauki od doświadczonych profesjonalistów i zdobycia cennego doświadczenia. Wiele firm IT oferuje takie programy, zwłaszcza dla studentów.

Udział w konkursach i hackathonach

Konkursy i hackathony są doskonałą okazją do zdobycia doświadczenia, ale także do nawiązania kontaktów i zaprezentowania swoich umiejętności potencjalnym pracodawcom. Wiele z tych wydarzeń oferuje wartościowe nagrody, takie jak kursy szkoleniowe, certyfikaty czy nawet praktyki i staże. Dodatkowo, jest to możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych, a to bardzo ważny element rozwoju kariery. Dzięki temu możesz poznać wiele osób z branży IT, które mogą Ci pomóc w zdobyciu pierwszej pracy.

Networking w IT

Jak widzisz, sposobów na zdobycie doświadczenia przed pierwszą pracą jest naprawdę sporo. Trzeba tylko któryś z nich wybrać, być cierpliwym i próbować, a jeśli się nie uda, wybrać inny. Czy widzisz już jakieś światełko w tunelu dla siebie? Co ważne, powyższe pomysły nie wiążą się jedynie z programowaniem. Możemy testować projekt Open Source lub dołączyć do czyjegoś micro startupu, niekoniecznie pracującego nad aplikacją. Korepetycji możemy udzielać z analizy danych lub automatyzacji testów. Najważniejsza jest kreatywność i wyłamanie się z utartego schematu: doświadczenie zdobędę tylko w pracy, bo tam idą prawie wszyscy, więc miejsca może brakować.

Pamiętaj również o procesie rekrutacyjnym, który czeka Cię przed zdobyciem pierwszej pracy w IT. Sprawdź, jakich umiejętności rekruterzy oczekują od kandydatów.

Zapisz się do newslettera!

Zobacz nasze kursy!

Szkolenia, które rozwiną Twoją wiedzę o SQLu i bazach danych. Dołącz do jednego z kursów, wybierając ten, który najlepiej pasuje do Twoich obecnych potrzeb.

Jesteś pracownikiem?

Namów swojego pracodawcę do naszych szkoleń i przekonaj się, że Twoje miejsce pracy zapewnia Ci ciekawe perspektywy i możliwość rozwoju!

Więcej wpisów na ten temat

Ścieżki kariery w branży IT

Ścieżki kariery w branży IT

Poznaj zróżnicowane ścieżki kariery w branży IT, od programowania po zarządzanie sieciami i analizę danych. Dowiedz się, jakie są pierwsze kroki i wyzwania w każdym z tych obszarów.

czytaj dalej
Odkryj świat analizy danych

Odkryj świat analizy danych

Szukasz ścieżki kariery jako analityk danych? Poznaj kluczowe kroki, umiejętności i wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć sukces w tej fascynującej dziedzinie.

czytaj dalej