Rekrutacja do IT – jakie umiejętności są kluczowe?
IT programmer

Rekrutacja do IT zwykle wiąże się z wysokimi wymaganiami co do umiejętności technicznych kandydatów. Jednak, czy tylko te umiejętności są kluczowe dla sukcesu w tej dziedzinie? Sprawdź, jakie wymogi powinien spełnić kandydat na stanowisko specjalisty z zakresu rozwiązań informatycznych.

Rekrutacja do IT a umiejętności techniczne

W branży IT umiejętności techniczne odgrywają kluczową rolę. Należą do nich:

 1. Wiedza z zakresu programowania – pracownicy muszą umieć tworzyć i modyfikować kod, a także zrozumieć różne struktury danych i algorytmy.
 2. Tworzenie baz danych – zrozumienie struktury i funkcjonowania baz danych jest kluczowe w procesie projektowania i wdrażania aplikacji. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę z zakresu SQL, zapraszamy na nasze kursy.
 3. Rozwój oprogramowanie – zrozumienie procesu tworzenia oprogramowania, od projektowania po wdrożenie, a także umiejętność korzystania z narzędzi do zarządzania cyklem życia aplikacji (ALM).
 4. Umiejętności w zakresie DevOps – koncepcja DevOps łączy w sobie praktyki programistyczne z procesami operacyjnymi, aby zwiększyć efektywność i jakość dostarczanych rozwiązań.
Umiejętności techniczne

Rekrutacja do IT a umiejętności miękkie

Chcesz wejść do branży? Pamiętaj, że rekrutacja do IT opiera się na weryfikacji umiejętności technicznych oraz kompetencji miękkich. Należą do nich m.in.

 • komunikatywność,
 • łatwość podejmowania pracy zespołowej,
 • efektywne zarządzanie czasem,
 • analityczne myślenie,
 • umiejętność szybkiego uczenia się,
 • dostosowanie się do nowych sytuacji,
 • kreatywność i innowacyjność,
 • rozumienie perspektywy klienta.

Mówiąć o pracy w IT, nie sposób zapomnieć o kulturze organizacyjnej, czyli zbiorze wartości, przekonań, norm i praktyk, które kształtują sposób działania organizacji i wpływają na jej relacje z pracownikami, klientami i partnerami biznesowymi. Aby nauczyć się kultury organizacyjnej firmy, warto zastosować następujące kroki:

 1. Zapoznać się z misją i wartościami firmy – zwykle są one dostępne na stronie internetowej lub w materiałach informacyjnych dla pracowników.
 2. Obserwować zachowania innych pracowników – w pracy zdalnej może to być trudne, ale warto zwracać uwagę na to, jak inni komunikują się z klientami, jakie są ich podejście do pracy i jakie są oczekiwania wobec nich.
 3. Być otwartym na informacje zwrotne –ważne jest, aby nauczyć się słuchać i przyjmować krytykę.
 4. Poznać strukturę organizacyjną firmy – ważne jest, aby poznać hierarchię i relacje między różnymi działami firmy, aby wiedzieć, do kogo się zwrócić w razie potrzeby.

Umiejętności miękkie są bardzo ważne w branży IT, ponieważ pracownicy muszą często współpracować z innymi specjalistami, klientami, menedżerami i innymi grupami interesariuszy.

Rekrutacja do IT a znajomość języków obcych

Angielski jest najważniejszym językiem obcym w branży IT i jest często wymagany na poziomie zaawansowanym lub biegłym. Inne języki, które mogą być przydatne w zależności od konkretnych zadań lub projektów, to na przykład język japoński, niemiecki, francuski, hiszpański, mandaryński czy koreański.

Znajomość języków obcych może przynieść korzyści w wielu aspektach pracy w branży IT, na przykład umożliwia komunikację z klientami, partnerami biznesowymi i kolegami z różnych krajów, ułatwia przeglądanie dokumentacji i materiałów w oryginalnym języku, a także umożliwia uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach i szkoleniach.

Praca w IT

Podsumowanie

Rekrutacja do IT ma charakter wielopoziomowy i opiera się nie tylko na weryfikacji umiejętności technicznych, ale też kompetencji miękkich. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia w wymarzonej firmie, ale obawiasz się, że nie masz wystarczających kwalifikacji, zapisz się na nasz kurs! Zdobądź praktyczne umiejętności i narzędzia, które pozwolą Ci rozpocząć karierę w najbardziej perspektywicznej branży świata!

 

Zapisz się do newslettera!

Zobacz nasze kursy!

Szkolenia, które rozwiną Twoją wiedzę o SQLu i bazach danych. Dołącz do jednego z kursów, wybierając ten, który najlepiej pasuje do Twoich obecnych potrzeb.

Jesteś pracownikiem?

Namów swojego pracodawcę do naszych szkoleń i przekonaj się, że Twoje miejsce pracy zapewnia Ci ciekawe perspektywy i możliwość rozwoju!

Więcej wpisów na ten temat

Ścieżki kariery w branży IT

Ścieżki kariery w branży IT

Poznaj zróżnicowane ścieżki kariery w branży IT, od programowania po zarządzanie sieciami i analizę danych. Dowiedz się, jakie są pierwsze kroki i wyzwania w każdym z tych obszarów.

czytaj dalej
Odkryj świat analizy danych

Odkryj świat analizy danych

Szukasz ścieżki kariery jako analityk danych? Poznaj kluczowe kroki, umiejętności i wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć sukces w tej fascynującej dziedzinie.

czytaj dalej